- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Next Page »

A Learning Portal from Recruitment India

What will come at the place of question mark?

4, 7, 12, 19, 28, ?

A.

36

B.

39

C.

30

D.

49

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

First term : 4

Second term: 4+3 = 7

Third term : 7+5 = 12

Fourth term : 12+7 = 19.

Fifth term : 19+9 = 28.

Therefore,

Next Terms : 28+11 = 39

Workspace

The given number series only one number is wrong. Find out the wrong number.

3, 12, 8, 19, 13, 32, 18, 42, 23, 52

A.

32

B.

12

C.

19

D.

42

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

The sequence is a combination of following two series:

I. 3, 8, 13, 18, 23 and II. 12, 19, 32, 42, 52

The pattern in I has a constant difference of +5, and the pattern in II has a constant difference of +10. So, in II, 19 is wrong and should be replaced by (12+10) i.e. 22

Workspace

6,5,24,25,144,(?)

A.

155

B.

160

C.

175

D.

170

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

as we can see that when 6*4=24 then 5*5=25 then again 24*6=144,hence 25*7=175 . there is a constant multiplication of x+1 where initially x is 4 then 5 then 6 and at last 7

Workspace

Look at this series: 7, 10, 8, 11, 9, 12, … What number should come next?

A.

7

B.

10

C.

12

D.

13

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

This is a simple alternating addition and subtraction series.

In the first pattern, 3 is added;

In the second pattern, 2 is subtracted.

Rule =(1st number) (1st number + 3 = 2nd number) (2nd number – 2 = 3rd number) (3rd number + 3 = 4th number)

Now (7) (7 + 3 = 10) (10 – 2 = 8) (8 + 3 = 11) (11 – 2 = 9) (9 + 3 = 12) (12 – 2 = 10)…

So the answer is b = 10.

Workspace

What is the next number in this sequence ?

1, 3, 8, 19, 42, 89, ..?..

A.

97

B.

108

C.

167

D.

184

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Let us first closely examine the sequence for any mathematical correlation between the numbers of sequence

It is visualized that sequence, is progressing with multiplication of ×2 in the number of the sequence then addition of increasing consecutive number starting from +1 (viz 1, 2, 3, 4, 5, 6…) in the previous number of the sequence to obtain next number of the sequence.

The given sequence is

1, 3, 8, 19, 42, 89, ___?

Let us see from first number onward

1 × 2 + 1 = 3

3 × 2 + 2 = 8

8 × 2 + 3 = 19

19 × 2 + 4 = 42

42 × 2 + 5 = 89

89 × 2 + 6 = 184

184 × 2 + 7 = 375

375 × 2 + 8 = 758

The extended sequence is

1, 3, 8, 19, 42, 89, 184, 375, 758

Answer the next numbers in the sequence are 184, 375 and 758

Workspace

What comes next?

7 8 16 43 ?

A.

86

B.

96

C.

107

D.

103

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Explanation:

8 – 7 = 1

16 – 8 = 8

43 -16 = 27

1, 8, 27 are cubes of 1, 2 and 3

So next difference must be cube of 4

So, ? – 43 = 43 = 64

So, ? = 64+43 = 107

Workspace

What should come in place of question mark (?) in the following number series?

132 156 ? 210 240 272

A.

182

B.

196

C.

199

D.

204

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Explanation:

The given series follows a logic that

11 x 12, 12 x 13, 13 x 14, 14 x 15, 15 x 16,…

So the missing number is 13 x 14 = 182

Workspace

Look at this series: VI, 10, V, 11, __, 12, III, … What number should fill the blank?

A.

II

B.

IV

C.

IX

D.

14

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

This is an alternating addition and subtraction series. Roman numbers alternate with Arabic numbers. In the Roman numeral pattern, each number decreases by 1. In the Arabic numeral pattern, each number increases by 1.

Workspace

Look at this series: 2, 1, (1/2), (1/4), … What number should come next? |

A.

(1/3)

B.

(2/8)

C.

(1/16) |

D.

(1/8)

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

This is a simple division series; each number is one-half of the previous number.

In other terms to say, the number is divided by 2 successively to get the next result.

4/2 = 2 2/2 = 1 1/2 = 1/2 (1/2)/2 = 1/4 (1/4)/2 = 1/8 and so on.

Workspace

7, 10, 8, 11, 9, 12, … What number should come next?

A.

7

B.

10

C.

12

D.

13

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

This is a simple alternating addition and subtraction series. In the first pattern, 3 is added; in the second, 2 is subtracted.

Hence, **7** +3 **10** -2 **8** +3 **11** -2 **9** +3 **12** -2 **10**

Workspace

9 11 33 13 15 33 17

A.

19 33

B.

33 35

C.

33 19

D.

15 33

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

In this alternating repetition series, a random number, 33, is interpolated every third number into a simple addition series, in which each number increases by 2.

Workspace

20, 4, 24, 64, 30, 196, 38, ?

A.

361

B.

441

C.

400

D.

420

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Here we see ups and downs in the series so there is a chance of 2 separate series

We can have 20 24 30 38 as one series

And 4 64 196 as other series.

Both series occur alternately so next term has to be of the second series.

In first series difference is

24 – 20 = 4

30 – 24 = 6

38 – 30 = 8

So, difference increases by 2

In second series, We see they are squares i.e. 2^{2}, 8^{2}, 14^{2}

8-2 = 6

14-8 = 6

So next number, ? – 14 has to be = 6

So, ? = 14+6 = 20

So next term is 20^{2} = 400

Workspace

Find the missing term in the following series ?

10000, 11000, 9900, 10890, ?, 10781

A.

10423

B.

9801

C.

10241

D.

9712

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Clearly, alternatively we add and subtract 10% of a term to obtain the next term of the series.

Thus, 10000 + (10% of 10000)= 11000;

11000 – (10% of 11000) = 9900;

9900 + (10% of 9900) = 10890;

10890 – (10% of 10890) = 9801.

9801 + (10% of 9801) = 9801+980 = 10781.

So, missing term = 10890- (10% of 10890)= 9801.

Workspace

Look at this series: 8, 22, 8, 28, 8, … What number should come next?

A.

9

B.

29

C.

32

D.

34

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

This is a simple addition series with a random number, 8, interpolated as every other number. In the series, 6 is added to each number except 8, to arrive at the next number.

Workspace

- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Next Page »

Correct Answer 👍

Wrong Answer 👎