A Learning Portal from Recruitment India
Find the missing number
34
Answer with explanation
Answer: Option DExplanation
Logic:
Column-Wise
(First Column Element × 4th Column element) – (2nd column element + 3rd Column element) = Last Column Element
(4×2)-(5+3) = 0
(7×4)-(3+4) = 21
(6×5)-(4+4) = 22
(9×5)-(6+5) = 34.
Workspace
Find the missing number
Answer with explanation
Answer: Option BExplanation
W + O + R + D + S + S
= 23 + 15 + 18 + 4 + 19 + 19 = 98
Workspace
In each of the following number series given, one particular number is wrong. Find out wrong number in each series. 6 15 41 179 839
15
6
179
839
Answer with explanation
Answer: Option CExplanation
Logic is 6 × 2 + 3 = 15, 15 × 3 – 4 = 41, 41 × 4 + 5 = 169, 169 × 5 – 6 = 839
Thus the wrong number is 179, it should be 169.
Workspace
If 324 x 150 = 54, 251 x 402 = 48, 523 x 246 = 120, then 651 x 345 = ?
120
85
60
144
Answer with explanation
Answer: Option DExplanation
324 x 150=(3+2+4) x (1+5+0)= 9 x 6=54
251 x 402=(2+5+1) x (4+0+2)= 8 x 6=48
651 x 345=(6+5+1) x (3+4+5)= 12 x 12=144
Workspace
8, 12, 24, 60, 180, ?
720
540
630
750
Answer with explanation
Answer: Option CExplanation
12=8*(3/2)
24=12*(4/2)
60=24*(5/2)
60*(6/2)=180.
so next number is 180*(7/2)=630
(or)
Given Series,
8, 12, 24, 60, 180, ?
Multiplication series: In this series, each number is multiple with a series of logical numbers. In this series, the multiplication series is ×1.5, ×2, ×2.5, ×3, ×3.5, ×4 …….
8 × 1.5 = 12
12 × 2 = 24
24 × 2.5 = 60
60 × 3 = 180
180 × 3.5 = 630
Workspace
a= 12 (390) 8, b = 7 (134) 5, c = 5 (?) 12
279
269
289
295
Answer with explanation
Answer: Option AExplanation
a= 12 (390) 8 ===> 12+8=20 = [(20)2-10] = 400- 10 = 390
b = 7 (134) 5 ===> 7+5=12 = [(12)2-10] = 144 – 10 = 134
c = 5 (?) 12 ===> 5+12=17= [(17)2-10]= 289 – 10 = 279
==> ? = 279
Workspace
Find the missing term in the following series ?
10000, 11000, 9900, 10890, ?, 10781
10423
9801
10241
9712
Answer with explanation
Answer: Option BExplanation
Clearly, alternatively we add and subtract 10% of a term to obtain the next term of the series.
Thus, 10000 + (10% of 10000)= 11000;
11000 – (10% of 11000) = 9900;
9900 + (10% of 9900) = 10890;
10890 – (10% of 10890) = 9801.
9801 + (10% of 9801) = 9801+980 = 10781.
So, missing term = 10890- (10% of 10890)= 9801.
Workspace
2, 9, 23, 3, 8, 25, 4, ��, 27
7
29
23
14
Answer with explanation
Answer: Option AExplanation
There are three alternative series 2, 3, 4 �� (consecutive numbers), 9, 8, 7 �. (consecutive number in descending order), and 23, 25, 27, � Hence, 7 will come in place of the missing number.
Workspace