A Learning Portal from Recruitment India
The cost of the paint is rs.36.50 per kg. if 1kg of paint covers 16sq.ft, how much will it cost to paint outside of a cube having 8 feet each side
Rs.672
Rs.876
Rs.962
Rs.546
Answer with explanation
Answer: Option BExplanation
surface area of a cube= 6 x (8 x 8) = 384 sq.ft
quantity of paint required=(384/16)=24kg
cost of painting= 36.5 x 24 = Rs.876
Workspace
The dimensions of an open box are 50 cm, 40 cm and 23 cm. Its thickness is 2 cm. If 1 cubic cm of metal used in the box weighs 0.5 gms, find the weight of the box.
8.14kg
9.04kg
8.04kg
8.24kg
Answer with explanation
Answer: Option CExplanation
Outer dimensions of the box = 50 cm, 40 cm and 23 cm
Outer volume of the box = 50 × 40 × 23 = 46000 cu cm
Inner dimensions of the box:
Length = (50 – 2×3) = 44 cm
Breadth = (40 – 2×3) = 34 cm
Height = (23 – 30 = 20 cm
Inner volume of the box = 44 × 34 × 20 = 29920 cu cm
Volume of the wood = Outer Volume – Inner Volume = 46000 – 29920 = 16080 cu cm
Weight of the wood per cu cm = 0.5 g
Weight of the wood used for making the box = 16080 × 0.5 = 8040 g = 8.04 kg.
Workspace
A swimming pool 9 m wide and 12 m long is 1 m deep on the shallow side and 4 m deep on the deeper side. Its volume is:
262
270
260
272
Answer with explanation
Answer: Option BExplanation
Volume will be length * breadth * height, but in this case two heights are given so we will take average,
Workspace
Find the number of bricks, each measuring 24 cm x 12 cm x 8 cm, required to construct a wall 24 m long, 8m high and 60 cm thick, if 10% of the wall is filled with mortar?
65000
55000
45000
35000
Answer with explanation
Answer: Option CExplanation
Volume of the wall = (2400 x 800 x 60) cu.cm
Volume of bricks = 90% of the volume of the wall
= [(90/100) x 2400 x 800 x 60] cu.cm
Volume of 1 brick = (24 x 12 x 8) cu.cm
Number of bricks = [(90/100) x (2400 x 800 x 60) ]/ (24 x 12 x 8) = 45000
Workspace
A large cube is formed from the material obtained by melting three smaller cubes of 3, 4 and 5 cm side. What is the ratio of the total surface areas of the smaller cubes and the large cube?
27 : 20
25 : 18
3 : 2
2 : 1
Answer with explanation
Answer: Option BExplanation
Workspace
A metallic sheet is of rectangular shape with dimensions 48 m x 36 m. From each of its corners, a square is cut off so as to make an open box. If the length of the square is 8 m, the volume of the box (in m3) is:
6420
5120
8960
4830
Answer with explanation
Answer: Option BExplanation
Clearly, l = (48 – 16)m = 32 m,
b = (36 -16)m = 20 m,
h = 8 m.
Volume of the box = (32 x 20 x 8) m3 = 5120 m3.
Workspace
The cost of the paint is Rs. 36.50 per kg. If 1 kg of paint covers 16 square feet, how much will it cost to paint outside of a cube having 8 feet each side?
Rs. 886
Rs. 860
Rs. 876
Rs. 850
Answer with explanation
Answer: Option CExplanation
We will first calculate the Surface area of cube, then we will calculate the quantity of paint required to get answer.
Here we go,
Workspace
A rectangular block 6 cm by 12 cm by 15 cm is cut up into an exact number of equal cubes. Find the least possible number of cubes.
10
20
30
40
Answer with explanation
Answer: Option DExplanation
Volume of the block = (6 x 12 x 15) cu.cm = 1080 cu.cm
Side of the largest cube = H.C.F. of 6 cm, 12 cm, 15 cm = 3 cm.
Volume of this cube = (3 x 3 x 3) cu.cm = 27 cu.cm
Number of cubes = 1080/27 = 40.
Workspace