- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Next Page »

A Learning Portal from Recruitment India

A salesman sold twice as many pears in the afternoon than in the morning. If he sold 360 kilograms of pears that day, how many kilograms did he sell in the morning and how many in the afternoon?

A.

240

B.

200

C.

150

D.

360

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Let x be the number of kilograms he sold in the morning.Then in the afternoon he sold 2x kilograms. So, the total is x+2x=3x. This must be equal to 360.

3x=360

x=360/3

x=120

Therefore, the salesman sold 120 kg in the morning and 2·120=240 kg in the afternoon.

Workspace

Excluding stoppages, the speed of a bus is 54 kmph and including stoppages, it is 45 kmph. For how many minutes does the bus stop per hour?

A.

9

B.

10

C.

12

D.

20

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Due to stoppages, it covers 9 km less.

Time taken to cover 9 km = 9/54 x 60 min = 10 min.

Workspace

How long will a boy take to run round a square field of side 35 meters, If he runs at the rate of 9 km/hr?

A.

50 sec

B.

52 sec

C.

54 sec

D.

56 sec

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Speed = 9 km/hr = 9 x (5/18) m/sec = 5/2 m/sec

Distance = (35 x 4) m = 140 m.

Time taken = 140 x (2/5) sec= 56 sec

Workspace

Two trains starting at the same time from 2 stations 200 km apart and going in opposite direction cross each other at a distance of 110 km from one of the stations. What is the ratio of their speeds?

A.

11:9

B.

7:3

C.

18:4

D.

None of these

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

In the same time, they cover 110 km and 90 km respectively.

For the same time, speed and distance is inversely proportional.

So ratio of their speed = 110:90 = 11: 9

Workspace

A car covers its journey at the speed of 80km/hr in 10hours. If the same distance is to be covered in 4 hours, by how much the speed of car will have to increase?

A.

40km/hr

B.

60km/hr

C.

90km/hr

D.

120km/hr

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Initial speed = 80km/hr

Total distance = 80 * 10 = 800km

new speed = 800/4 =200km/hr

Increase in speed = 200 – 80 = 120km/hr

Workspace

To get to a business meeting, John drove m miles in h hours, and arrived 1/2 hour early. At what rate should he have driven to arrive exactly on time?

A.

m/2h

B.

2m/(2h+1)

C.

2m/(2h-1)

D.

2m-h/2h

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

m miles in h – 1/2 = (2h – 1)/2 hours

=> 2m/(2h – 1) miles per hours

Workspace

By walking at 4/5 of his usual speed, Mohan is 6 minute late to his office. find his usual time to cover the distance.

A.

25 minutes

B.

23 minutes

C.

24 minute

D.

None of these

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Here, Change in time = 6 and a/b = 4/5

We have, change in time = (b/a – 1) x original time

=> Original time = Change in time/(b/a – 1)

=>6(5/4 – 1) = 24 minute.

Workspace

Every Sunday, Giri jogs 3 miles. For the rest of the week, each day he jogs 1 mile more than the previous day. How many miles does giri jog in 2 weeks ?

A.

42

B.

63

C.

84

D.

98

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

In one week, Giri jogs 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 = 42 miles

In two weeks, Giri jogs 84 miles.

Workspace

A car travels first half distance between two places with a speed of 40 kmph and the rest half distance with a speed of 60 kmph. The average speed of the car is

A.

48 kmph

B.

37 kmph

C.

44 kmph

D.

None of these

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

we know that speed = distance traveled/time taken

let the total distance traveled by the car is 2x km.

then time taken by it to cover first half is x/60 hour.

and for second half is x/40 hour.

then average speed= total distance traveled/ total time

taken.

=2x/[(x/60) + (x/40)]

taken.

=2x/[(x/60) + (x/40)]

=2x/[5x/120] (on simplification)

=48 kmph

Workspace

A tiger is 50 of its own leaps behind a deer. The tiger takes 5 leaps per minutes to deer’s 4. If the tiger and the deer cover 8 m and 5 m per leap respectively, what distance will the tiger have to run before it catches the deer ?

A.

600m

B.

700m

C.

800m

D.

1000m

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Tiger takes 5 leaps /m and Deer takes 4 leaps/ m

Thus, tiger runs at the speed of 5 x 8 = 40 m/min

and deer runs at the speed of 4 x 5 = 20 m/min

Tiger is 50 leaps behind,which is 50 x 8 = 400 m

Relative speed of tiger and deer is = 20 m/min

Thus, 400/20 = 20 m

Thus,the tiger will catch deer = 20 x 40 =800 m

Workspace

Two stations P and Q are 110 km apart on a straight track. One train starts from P at 7 a.m. and travels towards Q at 20 kmph. Another train starts from Q at 8 a.m. and travels towards P at a speed of 25 kmph. At what time will they meet?

A.

10.30 am

B.

10 am

C.

9 am

D.

11 am

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Assume both trains meet after x hours after 7 am

Distance covered by train starting from P in x hours = 20x km

Distance covered by train starting from Q in (x-1) hours = 25(x-1)

Total distance = 110

=> 20x + 25(x-1) = 110

=> 45x = 135

=> x= 3

Means, they meet after 3 hours after 7 am, ie, they meet at 10 am

Workspace

A car during its journey travels 30 minutes at a speed of 40 kmph, another 45 minutes at a speed of 60 kmph, and 2 hours at a speed of 70 kmph.The average speed of the car is

A.

63.07 kmph

B.

64 kmph

C.

62.02 kmph

D.

None of these

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

First car travels 30 min at speed of 40 kmph

distance = 40 x 1/2 = 20 m

Then car travels 45 min at a speed of 60 kmph

distance = 45 min at speed of 60 kmph

distance = 60 x 3/4 = 45 m

at last it travels 2 hours at speed of 70 kmph

distance = 70 x 2 = 140 m

Total distance = 20 + 45 + 140 = 205

Total time= 1/2 + 3/4 + 2 = 3.25

Average speed of the car = 205/3.25 = 63.07

Workspace

A Train T1 starts from Ahmedabad to Mumbai at 7 am and reaches at 12 noon. A second train T2 starts at 7 am from Mumbai reaches Ahmedabad at 1 pm. When did the two train cross each other ?

A.

10.13 am

B.

10.00 am

C.

9.43 am

D.

9.35 am

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Let the distance be x between the two stations.

Train T1 takes 5 hours to reach Mumbai.

Train T2 takes 6 hours to reach Ahemedabad.

Relative speed of both the train will be added = x/5 + x/ 6 = 11x/30

Time taken = x/11x/30 = 30/11

or, (30 X 60 )/11 =~ 2.43 hours

so 7 + 2.43 = 9.43 am

Workspace

Two trains travelling in the same direction at 40 kmph and 22 kmph completely pass each other in 1 minutes. If the length of first train is 125 m, what is the length of second train ?

A.

125 m

B.

150m

C.

175 m

D.

200m

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Let the length of the second train be X.

Speed of both the trains = (40 – 22) x 5/18 = 5 m/s

Thus, (125 + X)/5 = 60 sec

or, 125 + X = 300

or, X = 175m

Workspace

A train travels 225 km in 3.5 hours and 370 km in 5 hours.find the average speed of train.

A.

80 kmph

B.

60 kmph

C.

70 kmph

D.

None of these

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

As we know that Speed = Distance / Time

for average speed = Total Distance / Total Time Taken

Thus, Total Distance = 225 + 370 = 595 km

Thus, Total Speed = 8.5 hrs

or,Average Speed = 595/8.5

or, 70kmph.

Workspace

- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Next Page »

Correct Answer 👍

Wrong Answer 👎

RecruitmentIndia.in is Blog where we will update the information by exploring various online and offline sources of information. Our aim is to provide the latest Education related news as fast as possible to the students for free of cost.

Exams.Recruitmentindia.in is a Preparation portal where you can prepare all the competitive related questions like Aptitude, Reasoning, English Questions and Current affairs for free of cost

You can Contact us at :