I) The marked price of the article

II) The cost price if the shopkeeper still makes a profit of 80% on the whole after all discounts are applied

- 1
- 2
- 3
- 4
- Next Page »

A Learning Portal from Recruitment India

A vendor sells his articles at a certain profit percentage. If he sells his article at 13

13 of his actual selling price, then he incurs a loss of 40%. What is his actual profit percentage?

A.

80%

B.

72%

C.

120%

D.

60%

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Workspace

A sells an article to B at a profit of 10% B sells the article back to A at a loss of 10%. In this transaction

A.

A makes a profit of 20%

B.

A neither losses nor gains

C.

A makes a profit of 11%

D.

B loses 20%

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Workspace

A dishonest dealer marks up the price of his goods by 20% and gives a discount of 10% to the customer. He also uses a 900 gram weight instead of a 1 kilogram weight. Find his percentage profit due to these maneuvers?

A.

20%

B.

12%

C.

6%

D.

18%

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Workspace

A taxi driver makes a profit of 20% on every trip when he carries 3 passengers and the price of petrol is Rs. 60 a litre. Find the percent profit for the same journey if he goes for 4 passengers per trip and the price of petrol reduces to Rs. 48 litres?

A.

100

B.

90

C.

110

D.

115

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

When 3 passengers income was 3x

expense= Rs.60

profit =20% of 60 = Rs.12

that means his earning is Rs.72, so that per passenger fare must be Rs.24

When 4 passengers

earning = 24×4=Rs.96

expense =Rs.48

profit = Rs.48 = 100%

Workspace

A man sold an item for Rs. 1500 at a loss of 25%. What will be the selling price of same item if he sells it at a profit of 20%

A.

B.

2000

C.

2200

D.

2400

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

S.P = 75 % of CP

=> 75 x CP /100= 1500

=> CP = 2000

20 % of CP = (20/100) x 2000 = 400

SP = 2000 + 400 = 2400

Workspace

A driver of auto rickshaw makes a profit of 20% on every trip when he carries 3 passengers and the price of petrol is Rs. 30 a litre. Find the % profit for the same journey if he goes for 4 passengers per trip and the price of petrol reduces to Rs. 24 litres?

A.

68%

B.

80%

C.

75%

D.

100%

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

When 3 passengers income was 3x

expense= Rs.30

profit =20% of 30 = Rs.6

That means his earning is Rs.36. so that per passenger fare must be Rs.12.

When 4 passengers

earning = 12×4=Rs.48.

expense =Rs.24.

profit = Rs.24 = 100%

Workspace

A sells a Radio to B at a 10 % loss, B sells it to C at 25 % gain and C sells it to D at a loss of 8 %, if D pays Rs 1625 for it then how much does A pay for.

A.

Rs.1620

B.

Rs.1560

C.

Rs.1570

D.

Rs.1760

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Cost price of A = 1625*[(100*100*100)/(90*125*92)] = 1570

Workspace

A seller uses 840 gm in place of 1 kg to sell his goods. Find his actual profit/loss % When he sells his article on 4% loss on cost price ?

A.

24.18 % loss

B.

14.28 % loss

C.

24.18 % profit

D.

14.28 % profit

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Let 1kg of Rs. 100 then 840gm is of Rs. 84.

Now (label on can 1kg but contains 840kg ) so for customer it is of Rs. 100 and further gives 4% discount [he sells his article on 4% loss on cost price.]

So now S.P = Rs. 96

But actually it contains 840 gm so C.P for shopkeeper = Rs. 84

S.P = Rs. 96

C.P = Rs. 84

Profit% = {(S.P-C.P)/C.P}x100

{(96-84)/84} x 100 = 14.28% PROFIT.

Workspace

A box of oranges was purchased by a fruit seller for Rs. 300. Due to lack of time he had to sell them at the price of 240 because they began to start getting rotten. Calculate his loss percentage.

A.

10%

B.

20%

C.

15%

D.

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Cost price = Rs. 300, Selling price = 240 Rs.

Since S.P < C.P, there is some loss incurred.

Loss = C.P – S.P = 300 – 240 = 60

Loss % = loss/ C.P x 100 = 60/300 x 100 = 20%

Workspace

A merchant earns a profit of 20% by selling a basket containing 80 Oranges whose cost is Rs.240 but he gives one-fourth of it to his friend at cost price and sells the remaining oranges. In order to earn the same profit, at what price must he sell each orange?

A.

Rs. 4.80

B.

Rs. 4.90

C.

Rs. 3.80

D.

Rs. 4.50

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

CP of 80 Oranges = Rs.240

CP of 1 Orange = Rs.3

CP of 20 Oranges = Rs.60

120% of 240 = 288

SP of remaining 60 Oranges = 288 – 60 = 228

SP of 1 Orange = 228/60 = Rs.3.80

Workspace

A man saves 20% of his monthly salary. If an account of dearness of things he is to increase his monthly expenses by 15%, he is only able to save Rs. 400 per month. What is his monthly salary?

A.

Rs. 6000

B.

Rs. 4500

C.

Rs. 5000

D.

Rs. 6500

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Income = Rs. 100

Expenditure = Rs. 80

Savings = Rs. 20

Present Expenditure 80x(15/100) = Rs. 12 = 80 + 12 = Rs. 92

Present Savings = 100 – 92 = Rs. 8

100 —— 8

? ——— 400 => 5000

His salary = Rs. 5000

Workspace

A.

40%

B.

31.21 %

C.

50 %

D.

28.07 %

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Let CP = 100. SP = 132. This is after a discount of 12%, thus the marked price must be 132/0.88 = 150. Thus he is marking the product 50% above the cost price. Hence the profit will be 50%.

Workspace

I) The marked price of the article

II) The cost price if the shopkeeper still makes a profit of 80% on the whole after all discounts are applied

A.

6000, 2000

B.

5000, 3000

C.

7000, 9000

D.

4000, 10,000

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Let the marked price of the article be x.

First a 20% discount was offered, on which another 25% discount was offered.

So, after applying discounts, the customer paid 75% of 80% of marked price, which is equal to Selling price

=> 75% of 80% of x = 3600

=> (75/100) * (80/100) * x = 3600

=> x = 3600 * (5/3)

=> x = 6000

So, the marked price of the article = Rs. 6000

__Formula__:- Cost price of the article = {100 / (100 + Gain %)} * S.P

= [100/(100+80)]*3600

= [100 / 180] * 3600

= Rs. 2000

Workspace

A Shopkeeper bought 30 kg of rice at the rate of Rs. 40 per kg. He sold 40% of the total quantity at the rate of Rs. 50 per kg. At what price per kg should he sell the remaining quantity to make 25% overall profit?

A.

Rs.30

B.

Rs.40

C.

Rs.50

D.

Rs.54

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Total CP of Rice = 30 * 40 = 1200

40% of Total Quantity = 40% of 30 = 12

SP = 12*50 = 600

SP = 1200 * 125/100 = 1500

SP of Remaining Quantity = 1500 – 600 = 900

Remaining Quantity = 18kg

Rice per Kg = 900/18 = Rs. 50

Workspace

Akshay sells an article for Rs 500 and earned some profit. The profit of that article is equalled to the ten times of the loss incurred when it is sold for Rs.225. If he wants to make a profit of 30%, then what will be the Selling Price?

A.

350

B.

370

C.

375

D.

325

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Selling price of an article = Rs 500; Let the cost price of the article = x

Profit = Rs (500 – x)

Selling price of the article = Rs 225; Loss = Rs (x – 225)

⇒ (500 – x) = 10 (x – 225)

⇒ 500 – x = 10x – 2250

⇒ 11x = 2750

⇒ x = 250

The cost prise of the article = Rs 250; Profit = 30%

Selling price = 250 x (100 + 130) / 100 = 325

Workspace

How many kg of wheat at Rs.54 per kg must be mixed with 30 kg of wheat at Rs.40 per kg, so that on selling the mixture at Rs.48.4 per kg, there will be a profit of 10%?

A.

15

B.

12

C.

18

D.

22

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Let number of kg of Rs. 54/kg wheat be ‘X’.

SP of mixture = Rs. 48.4/kg

Profit =10%

WKT,CP = SP[100/(100 + profit)]

Therefore, CP of mixture = 48.4[100/(100 + 10)]

= 48.4[100/110]

= Rs. 44/kg

As per the question,

Total CP of Rs.54/kg wheat + Total CP of Rs.40/kg wheat = Total CP of Rs.44/kg mixture

X(54) + 30(40) = (X + 30)44

54X + 1200 = 44X + 1320

54X – 44X = 1320 – 1200

10X = 120

x = 12

Hence,12 kg of Rs.54/kg wheat is mixed.

Workspace

‘A’ sold an article to ‘B’ at a profit of 20%. ‘B’ sold the same article to ‘C’ at a loss of 25% and ‘C’ sold the same article to ‘D’ at a profit of 40%. If ‘D’ paid Rs 252 for the article, then find how much did ‘A’ pay for it?

A.

Rs.196

B.

Rs.210

C.

Rs.200

D.

Rs.235

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Let the article costs ‘X’ to A

Cost price of B = 1.2X

Cost price of C = 0.75(1.2X) = 0.9X

Cost price of D = 1.4(0.9X) = 1.26X = 252

Amount paid by A for the article = Rs. 200.

Workspace

A man bought a horse for a certain sum and sold it, at a loss of 8 % on his outlay. If he had received Rs. 1800 more, he would have gained 14½ % on his outlay. What did the horse cost?

A.

Rs. 6500

B.

Rs. 8,000

C.

Rs. 5,000

D.

Rs. 3,500

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

CP = (Difference in SP) ÷ (% Difference in profit) CP of the horse = 1800×100/14.5-(-8) = 1800×100/22.5 ⇒ CP = 8000.

Workspace

Mr. Richard bought two pens which together cost him Rs.440. He sold one of the watches at a loss of 20% and the other one at a gain of 40%. The selling price of both watches are same. Then find out the cost price of both watches.

A.

Rs.160 and Rs.280

B.

Rs.170 and Rs.270

C.

Rs.140 and Rs.300

D.

Rs.150 and Rs.290

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

80/100 * x = 140/100 * y

x = 7/4y

x + y = 440

7/4 y + y = 440

y = 160 ; x = 280

Workspace

A.

Rs.2000

B.

Rs.1200

C.

Rs.1600

D.

Rs.1500

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Profit = 25% = 1/4

Let CP of Mukesh’s article = 4x & Profit = x; SP = 4x + x = 5x

Let CP of Rakesh’s article = 4y = 5x —(1)[Selling price of Mukesh’s article = Cost Price of Rakesh’s article]

x – y = 100—-(2)

y = 500

Selling price = 5x = 4y = 2000

Workspace

A and B, there are two companies, selling the packs of cold-drinks. For the same selling price A gives two successive discounts of 10% and 25%. While B sells it by giving two successive discounts of 15% and 20%. What is the ratio of their marked price?

A.

143 : 144

B.

136 : 135

C.

73 : 77

D.

19 : 11

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

A = 90/100*75/100

= .675

B = 85/100*80/100

= .68

680:675

136:135

Workspace

The cost price of 20 articles is the same as the selling price of x articles. If the profit is 25%, find out the value of x

A.

13

B.

14

C.

15

D.

16

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

We have 3 elements here CP-cost price, SP-selling price, and profit percentage Profit%.

So the** equations** relating them are:

- Profit=SP-CP (for loss its CP-SP)
- Profit%=((SP-CP)/CP)*100

**Solution:**

Since we don’t know the cost of the article it is ok to assume a value initially.

Let the CP of each article =1 unit.

CP of 20 articles =20 units

SP of x articles=CP of 20 articles= 20 units

SP of 1 article = 20/x

using formula Profit%=((SP-CP)/CP)*100 for 1 article as profit% is a constant for each article.

25=[(20-x)/x)]*100

=> 25x/100 = 20-x

=> x/4 = 20-x

=> 5x=80

solving we get **x=16 units**.

(OR)

Profit%= (purchased qty – selleing qty)/selling qty × 100

25=(20-x)/x *100

1/4=(20-x)/x

x=80–4x

5x=80

x=16

Workspace

By selling a house for Rs.45000, it was found that 1/8 of the outlay was gained, what ought the selling to price to have been in order to have lost 5 p.c?

A.

Rs.38750

B.

Rs.38000

C.

Rs.40000

D.

Rs 42000

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Let the original cost of the house be = x

Selling price of the house = ₹ 45,000

The man gained 1/8 of the outlay, his gain was =(1/8)x

That is equal to 45,000.

(1/8)x= 45,000

x = 360,000

The original price of the house was ₹360,000.

If he sells the house in order to have loss 5%, the amount would be

= 360,000-(5% of 360,000)

= 360,000 – 18,000

= ₹ 342,000

The selling price would be ₹ 342,000 in order to have loss 5%

Workspace

A seller marked up her product by 25% and then gives a discount of 25%. Besides he cheats customer by 200g , i.e., He gave 800g instead of 1000g. What is his net profit percentage?(rounded off to two decimal points)

A.

12.61%

B.

22.36%

C.

14.26%

D.

None of these

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Let cost price =100,

Marked price = 125,

Discount of 25%, so Sp = 125*(75/100) = 93.75

Net profit percentage = (93.75/800)*1000

=> 122.1875

=> 122.1875 – 100

=> 22.19%

Workspace

A dealer buys a product at Rs. 1920, he sells at a discount of 20% still he gets the profit of 20 %. What is the selling price of that product?

A.

Rs.1159

B.

Rs.1550

C.

Rs.2304

D.

Rs.1785

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

CP ——– SP ———-MP

100—-(20% profit)—-120——-(20% discount) ——150

=> SP = 1.2CP = 2304

Workspace

- 1
- 2
- 3
- 4
- Next Page »

Correct Answer 👍

Wrong Answer 👎