- 1
- 2
- 3
- 4
- Next Page »

A Learning Portal from Recruitment India

An ore contains 25% of an alloy that has 90% iron. Other than this, in the remaining 75% of the ore, there is no iron. How many kilograms of the ore are needed to obtain 60 kg of pure iron?

A.

250 kg

B.

266.66 kg

C.

200 kg

D.

375 kg

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Workspace

Two students appeared at an examination. One of them secured 9 marks more than the other and his marks was 56% of the sum of their marks. The marks obtained by them are

A.

42,30

B.

41,32

C.

D.

41,30

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Let mark of one student = X

Then, mark of another student = x + 9

Given, x+9 = (56/100) (x+9+ x)

=> 25(x + 9) = 14(2x + 9)

=> 25x + 225 = 28x + 126

=> 28x – 25x = 225 – 126

=>3x = 99

x = 33 which is the mark of one student.

Mark of another student = x + 9

= 33 + 9 =42

So, their marks are 42 and 33

Workspace

If 25% of a number is subtracted from a second number, the second number reduces to its four-sixth. What is the ratio of the first number to the second number?

A.

4:3

B.

2:3

C.

3:2

D.

5:3

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Let the numbers be p & q

q-p/4 = 4q/6

=> q-4q/6 = p/4

=> 2q/6 = p/4

=> p/q = 4/3

Workspace

In a library 60% of the books are in Hindi, 60% of the remaining books are in English rest of the books are in Malayalam. If there are 4800 books in English, then the total number of books in Malayalam are?

A.

3400

B.

3500

C.

3100

D.

3200

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Let there are X books in the library.

Hindi books = 60% of X = 60X /100 = 0.6X

Remaining Books = X – 0.6X = 0.4X

English books = 40% of reaming books = 60% of 0.4X = 0.24X.

Malayalam Books = X-0.6X -0.24X = 0.16X

Given,

0.24X = 4800

X = 4800/0.24 = 20000

Malayalam Books = 0.16X = 0.16*20000 = 3200.

Workspace

In a survey it was found that 80% of those surveyed owned a car while 60% of those surveyed owned a mobile phone, if 55% owned both a car and a Mobile phone, What percent of those surveyed owned a car or a mobile phone or both?

A.

65%

B.

85%

C.

80%

D.

97.5%

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Given that percentage of car owners = 80%

Percentage of mobile phone owners = 60%

Percentage of people having both car and mobile phone = 55%

Percentage of people having only car = 80 -55 = 25%

Percentage of people having only mobile phone = 60 -55 =5%

Percentage of people having car or mobile phone or both = 55% + 25% + 5% = 85%

Workspace

In a class of 60 students, each student got sweets that are 15 % of the total number of students. How many sweets were there?

A.

560

B.

520

C.

540

D.

580

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Given: Total number of students = 60

No. of sweets that each student got =15 % of 60

= (15 / 100) * 60

= 9 sweets

Total No. of sweets = 9 x 60 = 540

Workspace

Three candidates, Ajay, Bijoy & Chandu contested an election and received 1800, 3300 and votes 3900 respectively. What percent of the total votes did A get?

A.

70%

B.

45%

C.

40%

D.

20%

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Total no. of votes polled = (1800 + 3300 + 3900) = 9000.

Required percentage = (1800/9000 * 100)% = 20%.

Workspace

A number is decreased by 10% and then increased by 10%. The number so obtained is 10 less than the original number. What was the oiginal number ?

A.

1000

B.

2000

C.

3000

D.

4000

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Let the original number be x.

Final number obtained = 110% of (90% of x) =(110/100 * 90/100 * x) = (99/100)x.

x-(99/100)x=10

=> x =1000

Workspace

The price of a fan is decreased by 20%.as a result of wh ich the sale increased by 40%.What will be the effect on the total revenue of the shop?

A.

10%

B.

12%

C.

20%

D.

30%

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Original revenue=100×100=10000.

After 20% decrease=80×140=11200.

Hence [(11200-10000)/10000] ×100=[1200/10000] ×100

=12%

Workspace

The base of triangle is increased by 10%. To keep the area unchanged the height of the triangle is to be decreased by

A.

9(1/11)%

B.

2/3%

C.

4/5%

D.

8/6%

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Let the number be 100.

When 10% is increased = 100 x (110/100) = 110

Now, to keep area unchaged we should have = [(110 -100)/110] x 100

= (10/110) x 100

= 100/11

= 9(1/11)% (mixed fraction of 100/11)

Therefore, the height of the triangle is to be decreased by 9(1/11)%.

Workspace

In an examination, 25% candidates failed in English and 35 % students failed in Math.If 15 % candidates failed in both, what is the percentage of candidates who passed in both the subjects?

A.

65%

B.

75%

C.

55%

D.

98%

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Apply formula: = 100 – (x + y – z)

x = 25%

y = 35 %

z = 15 %

∴ Required percentage of candidates = 100 – (25 + 35 – 15)

= 100 – 45 = 55%

Workspace

75 g of sugar solution has 30% sugar in it. Then, the quantity of sugar that should be added to the solution to make the quantity of the sugar 70% in the solution, is

A.

120g

B.

150g

C.

100g

D.

250g

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Sugar in original solution = (75 x 30) / 100 = 22.5 g

Let x g of sugar be mixed

According to the question

{(22.5 + p)/(75 + p)} x 100 = 70

2250 + 100p = 75 × 70 + 70p

2250 + 100p = 5250 + 70p

30p = 5250 – 2250= 3000

=> p = 3000/30 = 100g

Workspace

Jaya’s attendance for first two semesters out of four was 60% and 70%, respectively. What is the minimum attendance required in third semester so that her average attendance will be 80% throughout four semesters? (Assume equal number of days among the four semesters)

A.

50%

B.

45%

C.

70%

D.

90%

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Let, there are 100 days in each semester then,

Jaya’s total attendance for four semesters = 4*(80% of 100)

= 4*80 = 320 days

To know the minimum attendance in 3rd semester, we must assume 100% attendance in 4th semester.

Thus, minimum attendance required in 3rd semester

= 320 – (60 + 70 + 100) days = 90 days

= i.e. 90%

So, the minimum attendance required in third semester = 90%

Workspace

The population of a town is increased from 54500 to 58500 in one year. What is the percentage increase in the population?

A.

3.34%

B.

4.57%

C.

7.34%

D.

8.56%

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Increase in population = 58500 – 54500 = 4000

∴Percentage increase =4000/54500* 100 = 7.34 %

Workspace

Gauri went to the stationers and bought things worth Rs. 25, out of which 30 paise went on sales tax on taxable purchases. If the tax rate was 6%, then what was the cost of the tax free items?

A.

18.70

B.

19.70

C.

20.40

D.

22.56

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Workspace

Two cubes of bronze have their total weight equivalent to 6060 kg. The first piece contains 1010 kg of pure zinc and the second piece contains 88 kg of pure zinc. What is the percentage of zinc in the first piece of bronze if the second piece contains 1515 percent more zinc than the first?

A.

20%

B.

30%

C.

40%

D.

25%

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Workspace

he price of sugar having gone down by 10%, a consumer can buy 5 kg more sugar for Rs 270. The difference between the original and reduced price per kg is

A.

52 paise

B.

55 paise

C.

60 paise

D.

72 paise

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Reduced price => Rp/100y per kg

R = Rs 270 , p=10% ,y=5kg

{(270×10)/(100×5)} = Rs. 5.4

Original prices per kg= Rp/(100-p)y per kg

{(270 x 10)/ (100 – 10)5} = 2700/450 = Rs. 6

Difference will be = 6-5.4= Rs 0.6 = 60 paise

Workspace

A vendor sells 60 percent of apples he had and throws away 15 percent of the remainder. Next day he sells 50 percent of the remainder and throws away the rest. What percent of his apples does the vendor throw?

A.

17%

B.

23%

C.

28%

D.

30%

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Let the number of apples be 100.

He sells 60% of apples on first day = (60/100)*100 = 60 apples

Remaining apples = 100 – 60 = 40

He throws 15% of the remaining apples = (15/100)*40 = 6 apples

So, remaining apples on the first day = 40 – 6 = 34 apples

Next day he throws 50% of the remaining 34 apples = (50/100)*34 = 17 apples

Therefore, number of thrown apples = 6 + 17 = 23 apples

Percentage of thrown apples = (23/100)*100 = 23%.

Workspace

- 1
- 2
- 3
- 4
- Next Page »

Correct Answer 👍

Wrong Answer 👎