A Learning Portal from Recruitment India

A, B and C investment in a partnership in the ratio of 5: 6: 8. The ratio of their profit is 5 : 3: 12. Find the ratio of time for their investment?

A.

1:3:5

B.

2:1:3

C.

1:7:5

D.

4:3:5

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Required Ratio = (5/5) : (3/6) : (12/8)

= 1 : (1/2) : (3/2)

= 2 : 1 : 3

Workspace

A.

Rs.4200

B.

Rs.3240

C.

Rs.3600

D.

Rs.3800

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

15:25 => 3:5

9600*10/100 = 960

9600 – 960 = 8640

8640*3/8 = 3240 + 960= 4200

Workspace

A.

3739.50

B.

3749.50

C.

2375.60

D.

3937.50

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

The investment ratio is: 125000: 85000

= 125:85

On dividing both sides by 5, we get 25:17

ATQ, 60% is divided equally, and the remaining 40% is shared on the investment ratio basis.

The difference between 40% of their profit is 300.

Let a number x

i.e., 25* x *(40/100) – 17*x *(40/100) = 300

(1000/100)* x – (680/100)*x =300

10x – (34/5)*x = 300

50x-34x = 1500

16x =1500

x= 93.75

Total profit means sum of ratios = 25x+17x = 42x

42*93.75 = 3937.50

Workspace

A.

7 : 6 : 10

B.

42 : 45 : 56

C.

12 : 15 : 16

D.

Cannot be determined

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Aman : Rakhi : Sagar = (70,000 x 36) : (1,05,000 x 30) : (1,40,000 x 24) = 12 : 15 : 16.

Workspace

Three partners partnered for 14 months, 8 months and 7 months respectively. Find the ratio of their investments, if they shared a profit in the ratio 5 : 7 : 8.

A.

11 : 19 : 37

B.

17 : 25 : 57

C.

15 : 33 : 68

D.

20 : 49 : 64

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Workspace

A.

1/3 rd

B.

2/5 th

C.

2/3 rd

D.

1/5 th

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

3h = 5c

6c = 10s

A = 21h*3 + 15c*2

= 63h + 30c

= 105c + 30c = 135c

B = 15c*6 + 40s*7 1/2

= 90c + 300s

= 90c + 180c = 270c

A:B = 135:270

27:52

A = 27/79 = 1/3

Workspace

Ravi, Ram and Raj together started a business in partnership. The ratio of their capitals is 4:5:9.If their annual profit be Rs. 30600/-. What will be Raj’s share in this profit?

A.

Rs. 8500/-

B.

Rs. 15,300/-

C.

Rs. 6800/-

D.

Rs. 15030/-

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Ravi : Ram : Raj = 4 : 5 : 9

**Raj’s share = Rs(30600 * 9/18) = Rs(30600 * 1/2) = 15300/-**

Ram’s share = (30600 * 5/18) = 1700 * 5 = 8500/-

Ravi’s share = 6800/-

Workspace

Kala invested Rs. 2250 in a business and after some time Kapil also join him and invested Rs. 2500. At the end of year Kapil received Rs. 2750 profit out of Rs. 6050. After how much time did he join the business?

A.

6 months

B.

4 months

C.

2 months

D.

None of these

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Kala’s Profit = 6050 – 2750 = 3300 Rs.

Kapil’s profit = 2750 Rs.

Ratio of the profit = (3300 : 2750)

= (6 : 5)

Because the ratio of the capital is equals to the ratio of the profit then,

(2250 × 12 : 2500 × x) = (6 : 5)

5 ( 2250 × 12) = 6 ( 2500 × x)

x = 9 months

So Kapil invested after 3 months.

Workspace

A.

65:32:56

B.

54:60:66

C.

84:82:80

D.

80:81:84

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Let Praveen’s capital is C1 = 50 for period T1= 4 months, and C11= 25 for period T11= 8

Sunny’s capital is C2 = 45 for period T2 = 6 months, and C22 = 45/2 for period T22= 6 months.

Ashu Bhati’s capital is C3 = 70 for period T3 = 6 months.

Now, apply the profit ratio formula:

(C1 * T1): (C2 * T2): (C3 * T3) = p1: p2: p3

But here we have 2 different values for Praveen and Sunny.

So, (C1 * T1 + C11 * T11): (C2 * T2 + C22 * T22): (C3 * T3) = p1: p2: p3

Now, (50*4 + 25*8): (45*6 + (45*2)/6): (70*6) = p1: p2: p3

The ratio of their profit is p1: p2: p3 = 400: 405: 420

Divide all ratios by 25.

Hence, the ratio will be 80: 81: 84

Workspace

A and B started a business in partnership investing Rs. 20,000 and Rs. 15,000 respectively. After six months, C joined them with Rs. 20,000. What will be B’s share in total profit of Rs. 25,000 earned at the end of 2 years from the starting of the business?

A.

Rs. 7500

B.

Rs. 9000

C.

Rs. 9500

D.

Rs. 10,000

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Workspace

Aman invested Rs. 76,000 in a firm. After initial few months, Shravan joined him further with Rs. 57,000. Now the profit at the end of the year between them was in the ratio 2:1. After how many months did Shravan join the business?

A.

2 months

B.

3 months

C.

4 months

D.

5 months

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Assume that B joins for x months . Then

A : B = 76000*12 : 57000*x = 2:1

=> 76*12 : 57x = 2:1

=> 76*12/57x = 2/1 = 2

=> x = 76*12/57*2 = 76*4/19*2 = 8

Hence B was there in the business for 8 months, or joined after 12-8 = 4 months

OR

Suppose B joined A after x months.

So A has kept Rs 76000 for 12 months and B Rs 57000 for 12-x months.

The profit is shared in the ratio of capitals deployed by them

=> (76000 x 12):57000(12-x) = 4(12):3(12-x)

= 16:(12-x). This is given to be 2:1

=> 16= 2(12-x)

=> x= 4.

So B joined A four months later.

Workspace

In a particular business, X and Z invested the amounts in the ratio of 2:1, while the amount invested X and Y is 3:2. If the total profit was Rs. 1,57,300, then find the amount that Y received.

A.

Rs. 36,300

B.

Rs. 24,200

C.

Rs. 48,400

D.

Rs. 72,600

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

B received Rs. 48,400

Step-by-step explanation:

Given,

A and C invested amounts in the ratio 2 : 1 , that is,

A : C = 2 : 1

The ratio between amounts invested by A and B was 3:2 , that is,

A : B = 3 : 2

We can also write this ratio as B : A = 2 : 3

⇒ B : A = 4 : 6 [ Multiplying the ratios by 2 ]

Also,

A : C = 2 : 1

⇒ A : C = 6 : 3 [ Multiplying the ratios by 3 ]

So now,

B : A : C = 4 : 6 : 3

This can also be written as :

A : B : C = 6 : 4 : 3

Total shares = 6 + 4 + 3 = 13

According to question,

Profit = 157300

Amount received by B = ( Share of B / Total shares ) * Profit= 48,400

Hence,

B received Rs. 48,400

Workspace

A starts business with a capital of Rs. 1200. B and C join with some investments after 3 and 6 months, respectively. If at the end of a year, the profit is divided in the ratio 2:3:5 respectively, what is B’s investment in the business?

A.

Rs. 2400

B.

Rs. 3600

C.

Rs. 1800

D.

Rs. 6000

Workspace

A, B, C enter into a partnership with shares in the ^{7}/_{2}: ^{4}/_{3}: ^{6}/_{5} ratio After 4 months, A increase his share by 50%. If the total profit at the end of one year be Rs. 21600, then B’s share in the profit is

A.

Rs. 2100

B.

Rs. 2400

C.

Rs. 3600

D.

Rs, 4000

Workspace

Aman began a business with Rs. 550 and was joined afterwards by Rahul with Rs. 330. When did Rahul join if the profits at the end of the year were divided in the ratio 10:3?

A.

After 4 months

B.

After 6 months

C.

After 4.5 months

D.

None of these

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Workspace

A and B started a business by investing money in ratio of 5:6. C joined them after few months by sharing an amount equal to B’s share. At the end of year 20% profit was earned which was equal equal to Rs 98,000. How much money was invested by C ?

A.

Rs 240000

B.

Rs 250000

C.

Rs 230000

D.

Rs 210000

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

First of all we will calculate the weighted ratios

⇒ A = 5 × 12 = 60

⇒ B = 6 × 12 = 72

⇒ C = 6 × 6 = 36

Total investment at the end of year = 98000 × 100/20 = Rs 4,90,000

⇒ Investment by C = 490000 × 36 / 168 × 2 = Rs 210000

Workspace

Arun, Kamal and Vinay invested Rs. 8000, Rs. 4000 and Rs. 8000 respectively in a business. Arun left after six months. If after eight months, there was a gain of Rs. 4005, then what will be the share of Kamal?

A.

Rs. 890

B.

Rs. 1335

C.

Rs. 1602

D.

Rs. 1780

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Workspace

A and B started business in partnership investing Rs. 20,000 and Rs. 15,000 respectively. After six months, C joined them with Rs. 20,000. What will be B’s share in the total profit of Rs. 25,000 earned at the end of 2 years from the starting of the business?

A.

Rs. 7500

B.

Rs. 9000

C.

Rs. 9500

D.

Rs. 10,000

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

A:B:C = (20000 * 24) : (15000 * 24) : (20000 * 18) = 4:3:3

B’s share = 25000 * 3/10 = Rs. 7500.

Workspace

P and Q started a business investing Rs. 85,000 and Rs. 15,000 respectively. In what ratio the profit earned after 2 years be divided between P and Q respectively?

A.

3:4

B.

3:5

C.

15:23

D.

17:3

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

P:Q = 85000 : 15000 = 17:3.

Workspace

A, B and C started a business with capitals of Rs. 8000, Rs. 10000 and Rs. 12000 respectively. At the end of the year, the profit share of B is Rs. 1500. The difference between the profit shares of A and C is?

A.

Rs. 300

B.

Rs. 400

C.

Rs. 500

D.

Rs. 600

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Ratio of investments of A, B and C is 8000 : 10000 : 12000 = 4 : 5 : 6

And also given that, profit share of B is Rs. 1500

=> 5 parts out of 15 parts is Rs. 1500

Now, required difference is 6 – 4 = 2 parts

Required difference = 2/5 (1500) = Rs. 600

Workspace

A and B start a business with Rs.6000 and Rs.8000 respectively. Hoe should they share their profits at the end of one year?

A.

1:2

B.

3:4

C.

2:5

D.

3:7

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

They should share the profits in the ratio of their investments.

The ratio of the investments made by A and B =

6000 : 8000 => 3:4

Workspace

A.

16547

B.

17282

C.

14875

D.

17212

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Ratio of the equivalent capitals of A, B and C for 1 month

= (12000 x 4 + 12000 x 6) :

(26000 x 6 + 2 x 26000) :

32000 x 10

= 120000 : 208000 : 320000 = 120 : 208 : 320

= 15 : 26 : 40 = 81

B’s share = 26/81 x 53622

= Rs.17212

Workspace

Dileep started a business with a capital of Rs. 8000. After six months, Narender joined him with some investment. If at the end of the year each of them gets equal amount as profit, how much did Narender invest in the business?

A.

24000

B.

16000

C.

12000

D.

32000

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Given Dileep and Narender started a business.

Dileep invested 8000 for 12 months

Let Narender invested ‘p’ for 6 months

At the end of the year, their profit ratio is 1 : 1.

Hence,

8000 x 12 : p x 6

p : 16000

p/16000 = 1/1

=> p = 16,000

Hence, Narender invested amount is **Rs. 16,000.**

Workspace

A & B invest Rs. 1,16,000 & 1,44,000 respectively. B invests for 6 months. At the end of the year, B’s share is Rs. 9000, find the overall profit?

A.

Rs. 23,500

B.

Rs. 19,780

C.

Rs. 21,700

D.

Rs. 20,050

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Given **A & B in partnership**

A Invests 116000 for 12 months

=> A’s share = 116000 x 12 = 13,92,000

B Invests for 6 months

=> B’s share = 144000 x 6 = 8,64,000

Their Ratio = 1392 : 864 = 29 : 18

Let the Annual profit = P

Given B’s share = Rs. 9000

=> 18/47 x P = 9000

=> P = 9000 x 47/18

=> P = 23,500

Hence, Overall profit = **P = Rs. 23,500**

Workspace

A.

Rs. 9500

B.

Rs. 10600

C.

Rs. 7500

D.

Rs. 8900

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Given initial investments ratio = 2 : 3 : 4

At the end of 6 months, A invested an amount such that his total capital became equal to B’s initial capital investment

i.e, upto 6 months A’s investment is 2 and after 6 months his invstment is 3 = B’s investment

Now, Ratio of investment for one year

=> A : B : C = (2×6 + 3×6) : (3×12) : (4×12)

= 30 : 36 : 48

= 5 : 6 : 8

But given B’s profit = 3000

=> 6 ratio = 3000

For total => 19 ratio = Rs. 9500

Workspace

A.

Rs. 9580.25

B.

Rs. 10600

C.

Rs. 10664.15

D.

Rs. 11060.48

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Profit received by Chinna as working partner = 14.5% of Rs. 19600

= 14.5×19600/100 = Rs. 2842

Balance in profit = 19600-2842 = Rs. 16758

Ratio of investment of Chinna & Munna = 80,000 : 1,40,000 = 4 : 7

Hence share of Chinna in investment = 4×16758/100 = Rs. 6093.85

Therefore, Share of Munna = 19600 – 2842 – 6093.85 = Rs. 10664.15

Workspace

Three graziers A,B and C rent a piece of pasture for a month. A puts in 27 cattle for 19 days, B 21 for 17 days and C 24 for 23 days. If at the end of the month the rent amount to Rs.237, how much ought to be paid by each.

A.

Rs.92

B.

Rs.98

C.

Rs.99

D.

Rs.95

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

A’s cattle = 27 x 19 = 513

B’s cattle = 21 x 17 = 357

C’s cattle = 24 x 23 = 552

Ratio of cattle = 513 : 357 : 552= 171 : 119 : 184

payment to be made by A = = Rs.85.50

payment to be made by B = = Rs.59.50

payment to be made by C = = Rs.92

Workspace

R enter into a partnership in the ratio 2 : 3 : 5 . After 2 months, P increases his share 20% and Q by 10%. If the total profit at the end of one year is Rs 1,90,500, what amount will ‘R’ receive at the end of year as share in profit ?

A.

Rs. 90500

B.

Rs. 87500

C.

Rs. 88900

D.

Rs. 90000

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Ratio of investments for 1 year

=> (P : Q : R) = (2×2 + 2.4×10) : (3×2 + 3.3×10) : (5×12)

=> (P : Q : R) = 28 : 39 : 60

Now R share = 190500 x 60/127 = Rs. 90000.

Workspace

A.

Rs.16000

B.

Rs.20000

C.

Rs.24000

D.

Rs.28000

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

3:1

2:1

——

6:1

1 —– 4000

7 —– ? => Rs.28,000

Workspace

A and B started a business investing the money in ratio 4:6, after 6 months B withdraw his investment and C joins him with twice the amount of B. At the end of the year total profit is Rs.3315. Find share of C ?

A.

Rs. 450

B.

Rs. 1020

C.

Rs. 765

D.

Rs. 1530

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Ratio of investments of A, B & C => Share of C = 1530 Share of B = 765 Share of A = 1020

Workspace

Correct Answer 👍

Wrong Answer 👎