- « Previous Page
- 1
- …
- 3
- 4
- 5
- 6
- Next Page »

A Learning Portal from Recruitment India

The average of the marks of 12 students in a class is 36. If the marks of each student are doubled, find the new average?

A.

79

B.

72

C.

49

D.

37

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Sum of the marks for the 12 students = 12 * 36 = 432. The marks of each student are doubled, the sum also will be doubled.

The new sum = 432 * 2 = 864. So, the new average = 864/12 = 72.

Workspace

The average income of A, B and C is Rs. 12,000 per month and average income of B, C and D is Rs. 15,000 per month. If the average salary of D be twice that of A, then the average salary of B and C is in Rs. :

A.

18,000

B.

13,500.

C.

9,000

D.

8,000

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

A+B+C = 12000*3

B+C+D = 15000*3

→ D-A = 3000*3 = 9000

Also, D = 2A

Then, D = 18000 and A = 9000

Therefore,

Average salary of B and C,

= (45000-18000)/2 = 13,500.

Workspace

Find the average of first 97 natural numbers.

A.

48

B.

49

C.

37

D.

47

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

*1st Method:*

Average of 1st n natural number is given by = ([n*(n+1)]/2)/n

Average of 1st 97 natural number is given by = {([97*(97+1)]/2)/97} = 49

*2nd Method:*

These numbers are in AP series, so average,

= (sum of corresponding term)/2

= (1+97)/2 = 49

Or, (2+96)/2 = 49

Or, (3+95)/2 = 49 And so on.

Workspace

The average price of 10 books is Rs. 12 while the average price of 8 of these books is Rs. 11.75. Of the remaining two books, if the price of one book is 60% more than the price of the other, what is the pice of each of these two books?

A.

16,12

B.

23,9

C.

8,7

D.

10,16

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Total pice of the two books = Rs. [(12 x 10) – (11.75 x 8)]

= Rs. (120 – 94) = Rs. 26.

let the price of one book be Rs. x

Then, the price of other book = Rs. (x + 60% of x) = Rs.(x+(3/5)x) = Rs. (8/5)x

So, x+(8/5)x =26 <=> x =10

The prices of the two books are Rs. 10 and Rs. 16

Workspace

A.

66 kg

B.

67 kg

C.

68 kg

D.

69 kg

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Let Arun’s weight by X kg.

According to Arun, 65 < X < 72

According to Arun’s brother, 60 < X < 70.

According to Arun’s mother, X <= 68

The values satisfying all the above conditions are 66, 67 and 68.

Workspace

The average weight of 25 boys in a class is 48 kgs. The average weight of the class of 40 students is 45 kgs. What is the average weight of the 15 girls in the class?

A.

42.5 kg

B.

44 kgs

C.

40 kgs

D.

42 kgs

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Total weight of boys in the class = 25 *48 = 1200 kgs

Total weight of all students in the class = 45 * 40 = 1800 kgs

Total weight of the girls in the class = 1800 – 1200 = 600 kgs

Average weight of girls = = 40 kgs

Workspace

Average of 10 matches is 32, How many runs one should score to increase his average by 4 runs

A.

72

B.

80

C.

76

D.

70

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Average after 11 innings should be 36

So, Required score = (11 * 36) – (10 * 32)

= 396 – 320 = 76

Workspace

The average temperature for Wednesday, Thursday and Friday was 40^{o}C. The average for Thursday, Friday and Saturday was 41^{o}C. If temperature on Saturday was 42^{o}C, what was the temperature on Wednesday?

A.

44^{o}C

B.

41^{o}C

C.

39^{o}C

D.

32^{o}C

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Average temperature for Wednesday, Thursday and Friday = 40^{o}C

Total temperature = 3*40 = 120^{o}C

Average temperature for Thursday, Friday and Saturday = 41^{o}C

Total temperature = 41*3 = 123^{o}C

Temperature on Saturday = 42^{o}C

Now,

(Thursday + Friday + Saturday) – (Wednesday + Thursday + Friday) = 123-120;

Saturday – Wednesday = 3

Wednesday = 42-3 = 39^{o}C.

Workspace

A student was asked to find the arithmetic mean of the numbers 3, 11, 7, 9, 15, 13, 8, 19, 17, 21, 14 and x. He found the mean to be 12. What should be the number in place of x ?

A.

9

B.

6

C.

8

D.

7

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Clearly, we have (3 + 11 + 7 + 9 + 15 + 13 + 8 + 19 + 17 + 21 + 14 + x) / 12 = 12.

or 137 + x = 144 or x = 144 – 137 = 7.

Workspace

The average monthly income of P and Q is Rs. 5050. The average monthly income of Q and R is Rs. 6250 and the average monthly income of P and R is Rs. 5200. The monthly income of P is:

A.

4000

B.

5000

C.

4050

D.

3500

Answer with explanation

Answer: Option AExplanation

Let P, Q and R represent their respective monthly incomes. Then, we have:

P + Q = (5050 x 2) = 10100 …. (i)

Q + R = (6250 x 2) = 12500 …. (ii)

P + R = (5200 x 2) = 10400 …. (iii)

Adding (i), (ii) and (iii), we get: 2(P + Q + R) = 33000 or P + Q + R = 16500 …. (iv)

Subtracting (ii) from (iv), we get P = 4000.

P’s monthly income = Rs. 4000.

Workspace

The average age of a family of 5 members is 20 years. If the age of the youngest member be 10 years then what was the average age of the family just a day before the birth of the youngest member?

A.

14 years

B.

13.5 years

C.

10 years

D.

12.5 years

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

At present the total age of the family = 5 * 20 = 100

The total age of the family at the time of the birth of the youngest member = [100-10-(10*4)] = 50

Therefore, average age of the family at the time of birth of the youngest member = 50/4 = 12.5.

Workspace

A library has an average of 510 visitors on Sundays and 240 on other day. The average number of visitors in a month of 30 days starting with sunday is

A.

290

B.

295

C.

285

D.

280

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

As the month begin with sunday, so there will be five sundays in the month. So result will be

Workspace

- « Previous Page
- 1
- …
- 3
- 4
- 5
- 6
- Next Page »

Correct Answer 👍

Wrong Answer 👎

RecruitmentIndia.in is Blog where we will update the information by exploring various online and offline sources of information. Our aim is to provide the latest Education related news as fast as possible to the students for free of cost.

Exams.Recruitmentindia.in is a Preparation portal where you can prepare all the competitive related questions like Aptitude, Reasoning, English Questions and Current affairs for free of cost

You can Contact us at :