- « Previous Page
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- …
- 9
- Next Page »

A Learning Portal from Recruitment India

A batsman his 20th innings, missed a century by 5 runs and there by increased his average by 4. what is his average after 20 innings.

A.

15

B.

18

C.

17

D.

19

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Take average upto 19th innings is “A”

According to given information 19A + 95 = 20 (A + 4)

So A = 15

Now average runs after 20th innings = 15 + 4 = 19

Workspace

The average of 8 readings is 24.2, out of which the average of first two is 18.5 and that of next three is 21.1. If the sixth reading is 5 less than seventh and 7 less than eighth, what is the sixth reading?

A.

26

B.

27

C.

26.1

D.

27.1

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Here take sixth number = x , then

Seventh reading = x + 5 and 8th reading = x +7

Average of 8 readings is 24.2

Sum of 8 readings = 24.2 x 8 = 193.6

Sum of first five numbers = ( 18.5 x 2) + (21.1 x 3) = 37 + 63.6 = 100.3

Now the sum of 6th, 7th & 8th = 193.6 – 100.3 = 93.3

So ( x + x + 5 + x + 7) = 93.3

3x = 93.3 – 12 = 81.3

x = 27.1

Workspace

A person covers 18 km at 10 km/hr, 16km at 8 km/hr and 30km at 6 km/hr. Then find average speed in covering the whole distance.

A.

7 (5/12)

B.

5 (3/8)

C.

2 (5/6)

D.

7 (3/11)

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Here using the formula

P =18 km , Q = 16 km , R =30 km , X = 10 km/hr, Y= 8 km/hr & Z = 6 km/hr

=

= 80/11

The average speed of the whole distance = 80/11 = km/hr.

Workspace

There are two batches A and B of a class. Batch A consists of 36 students and batch B consists of 44 students. Find the average weight of whole class, if average weight of batch A is 40 kg and that of batch B is 35 kg.

A.

29.23 kg

B.

32.56 kg

C.

35.66 kg

D.

37.25 kg

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Given: Average weight of batch A = 40 kg , average weight of batch B = 35 kg

1) First find the total weight of all students

– Weight of batch A = (36 x 40) = 1440

– Weight of batch B = (44 x 35) = 1540

Total weight of all students = (1440 + 1540) = 2980 kg

2) Find average weight of whole class

(Batch A + Batch B) students = (36 + 44) = 80 students

Average Weight = | Total weight of all the students | = | 2980 | = 37.25 kg |

Workspace

The mean of 50 observations was 36. It was found later that an observation 48 was wrongly taken as 23. The corrected new mean is :

A.

40.23

B.

42.36

C.

36.5

D.

51.23

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

Correct Sum = (36 * 50 + 48 – 23) = 1825.

Correct mean = = 1825/50 = 36.5

Workspace

In a cricket match, 6 players had an average X of their runs. Average increases by 10 runs, if seventh player makes a score of 112 runs. What is the average of first 6 players.

A.

36

B.

39

C.

40

D.

42

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

The average of 6 players = X

Average increases by 10, when seventh player makes a score of 112 runs.

Therefore, average of 7 players = X + 10

Average = | Sum of Scores | ——- (1) |

Number of Players |

Here, average = X, number of players = 6

Hence,

Sum of scores = 6X

Score of 7 players = (Score of 6 players + score of 7 player) = (6X + 112) ——- (2)

Total average = (X + 10) ——— (3)

Substitute (2) and (3), in (1)

(X + 10) | (6X + 112) |

7 |

Solving we get,

X = 42

Average of first 6 players = 42

Workspace

The average weight of 39 men travelling to Ladakh is 30. If an obese man with weight 130 kg join them. What will be the average weight of the people travelling to Ladakh?

A.

52

B.

30

C.

32.5

D.

130

Answer with explanation

Answer: Option CExplanation

If the weight of the man would have been 30, then the average weight would have been the same. So, the extra 100 kg that the obese man brings with him would be distributed equally amongst all of them, i.e. 100/40 = 2.5

So, the average becomes 30 + 2.5 = 32.5

Workspace

The average salary of 30 officers in a firm is Rs.120 and the average salary of laborers is Rs. 40. Find the total number of laborers if the average salary of the firm is Rs. 50.

A.

Rs. 180

B.

Rs. 420

C.

Rs. 240

D.

Rs. 210

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

The sum of salary of officers will be = 30×120 = 3600

Let the number of labourers = X.

ATQ, 3600 + 40X = 50(30+X)

2100 = 10X

X= 210

Workspace

The average of 4 terms is 20 and the 1st term is 1/3 of the remaining terms. What will be the first number?

A.

30

B.

20

C.

60

D.

80

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Average of 4 terms = 20

Hence, the total sum of 4 terms = 80

Let terms be A,B,C,D

So, the sum will be A+B+C+D =80

Given, 3A = B+C+D

So, 4A = 80,

A = 20

Workspace

For 9 innings, Boman has an average of 75 runs. In the tenth inning, he scores 100 runs, thus increasing his average . His new average is

A.

Rs. 75

B.

Rs. 100

C.

Rs. 72

D.

Rs. 77.5

Answer with explanation

Answer: Option DExplanation

Total score for 9 innings is 75×9 = 675

Total score after 10th innings = 675 + 100 = 775

So, average = 775 / 10 = 77.5

Workspace

If the average number of 8 terms is given to be 40 and the average of first 6 terms is given to be 35.What is the average of the remaining 2 terms?

A.

30

B.

55

C.

40

D.

42

Answer with explanation

Answer: Option BExplanation

Sum of all the 8 terms = 320.

The sum of first 6 terms = 210

Now , the sum of remaining terms = 320 – 210 = 110

So , the average of 2 terms would be = 110/2 = 55

Workspace

- « Previous Page
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- …
- 9
- Next Page »

Correct Answer 👍

Wrong Answer 👎