5 apples and 4 pears cost as much as 7 pears and 3 apples. find out the ratio of the cost of one apple to the cost of one pear. A. 3 : 2 B. 3 : 4 C. 3 : 1 D. 4 : 3 Answer Workspace Report Discuss Answer with explanation Answer: Option A Explanation Given cost of 5 apples and 4 pears = cost of 7 pears and 3 apples 5A + 4P = 7P + 3A 2A=3P A/P = 3/2 A:P = 3:2 Hence ratio of cost of 1 apple to 1 pear = 3 : 2 Workspace
Discuss about the question